تفاوت شماره شبا بانک مرکزی با شماره حساب بانکی

شماره شبا بانک مرکزی یک مشخصه بین المللی است که برای انتقال وجه بین کشورها استفاده می‌شود. این شماره شبا شامل

توسط مدیر سایت در 11 مرداد 1402

شماره شبا بانک مرکزی یک مشخصه بین المللی است که برای انتقال وجه بین کشورها استفاده می‌شود. این شماره شبا شامل ۲۲ رقم است و شامل اطلاعاتی در مورد بانک و شماره حساب صاحب حساب می‌باشد. هر شماره شبا، یکتا بوده و با هر حساب بانکی ارتباط دارد.

از طرف دیگر، شماره حساب بانکی مشخصه ای است که برای شناسایی حساب بانکی صاحب حساب در داخل کشور استفاده می‌شود. شماره حساب معمولا شامل ۱۰ تا ۱۴ رقم است و تنها به حساب مربوط می‌شود.

با توجه به تفاوت بین شماره شبا و شماره حساب بانکی، نباید این دو را با یکدیگر اشتباه گرفت. شماره شبا برای تراکنش‌های بین المللی تعریف شده و برای انتقال وجه به خارج از کشور استفاده می‌شود. در حالی که شماره حساب بانکی، برای تراکنش‌های داخلی تعریف شده و تنها به حساب بانکی صاحب آن نسبت دارد.

علاوه بر آن، شماره شبا دارای ساختار خاصی است که شامل کشور، بانک و شماره حساب صاحب حساب است. در نتیجه، شماره شبا بسیار دقیق و اطمینان بخشتری برای تراکنش‌های مالی بین المللی ارائه می‌دهد.

در مجموع، شماره شبا و شماره حساب بانکی دو مفهوم متفاوت هستند که باید با دقت تفکیک شوند تا مشکلات ناشی از اشتباهات در انتقال وجه بین المللی و داخلی اجتناب شود.مفهوم و تعاریف شماره شبا و شماره حساب بانکی

شماره شبا و شماره حساب بانکی دو مفهوم مهم و مرتبط با حساب های بانکی هستند که در ادامه به شرح آنها پرداخته خواهد شد.

شماره حساب بانکی به مجموعه ای از اطلاعات اعدادی اطلاق می شود که برای هر حساب بانکی در دسترس است. این شماره در واقع رمز حساب بانکی شماست و بانک همواره در تمامی رسیدهای مالی خود از این شماره استفاده می کند. شماره حسابی که به شما اختصاص داده می شود، بسته به نوع حساب بانکی شما و ارگان بانکی که این حساب را در آن باز کرده اید، متفاوت است. به عبارت دیگر، هر شماره حساب در برابر بانک خاصی معتبر است.

اما شماره شبا، کوتاه شده عبارت 'شماره بانکی بین المللی استاندارد' () است. این شماره که برای تسهیل و افزایش سرعت بین المللی انتقال وجه به وجود آمده، مانند شماره حساب بانکی به شما اختصاص داده می شود ولی در مقیاس جهانی استفاده می شود. شماره شبا از 34 کاراکتر تشکیل شده است و شامل اطلاعات مربوط به حساب بانکی، نام صاحب حساب، نوع حساب و مکان شعب بانکی می باشد. این شماره در بین المللی، برای تشخیص سریع تر و اصولی تر حساب بانکی شما، استفاده می شود.

در کل، مفهوم شماره شبا و شماره حساب بانکی از نظر ساختاری کاملاً تفاوت دارند. اما این دو مفهوم در بانکداری با هم پیوند داده شده اند و به کمک همدیگر، باعث تسهیل و سرعت بخشیدن به فرآیند انتقال وجه در سطح ملی و بین المللی می شوند.تفاوت شماره شبا با شماره حساب بانکی

شماره شبا یا International Bank Account Number (IBAN) یک کد بین‌المللی بانکی است که برای تسهیل و افزایش امنیت تعاملات بانکی بین کشورها توسط بانک‌های مختلف استفاده می‌شود. شماره شبا شامل ۲۲ کاراکتر عددی و حرفی است که شامل شناسه بین المللی بانک (Bank Identifier Code یا BIC) و شماره حساب بانکی در آن کشور می‌باشد.

در مقابل، شماره حساب بانکی یک شماره محلی است که به هر حساب در یک بانک مربوط می‌شود و از طریق آن می‌توان به حساب بانکی خاصی درون کشور دسترسی داشت. شماره حساب بانکی معمولاً شامل شماره حساب موجود در بانک و شماره شعبه بانک است. هر بانک در هر کشور ممکن است به شیوه‌ای خاص خود شماره حساب بانکی را تعریف کند.

تفاوت اصلی میان شماره شبا و شماره حساب بانکی در جنس آنها و برداشت مخاطب‌های مختلف از آنهاست. همچنین، برای انجام تعاملات بانکی بین کشورها، استفاده از شماره شبا الزامی است، در حالی که برای تبادل پول بین دو حساب داخلی، شماره حساب بانکی کافی است. بنابراین، برای دسترسی به حساب بانکی درون یک کشور، تنها شماره حساب بانکی لازم است، اما برای تعاملات بانکی بین کشورها، تنها با شماره حساب بانکی نمی‌توان عملیات پرداخت را انجام داد و از شماره شبا به عنوان یک کد تعیین کننده برای شناسایی صحیح حساب بانکی در کشورهای دیگر استفاده می‌شود.شماره شبا و انواع آن در بانک مرکزی

شماره شبا یا شماره شبای بین المللی (IBAN) شماره مشخصی است که به یک حساب بانکی داده می‌شود و در سیستم بانکی بین المللی به منظور انجام تراکنش‌های مالی بین بانک‌ها استفاده می‌شود. این شماره شبا شامل ۲۲ رقم است که شامل کد کشور، کد شناسایی بانک، کد شعبه و شماره حساب بانکی می‌باشد.

برای استفاده از شماره شبا برای کاربران بانکی، بانک‌ها این شماره را به مشتریان خود اختصاص می‌دهند و در فعالیت‌های مالی و تجاری، مشتریان از این شماره برای انجام تراکنش‌های بین المللی استفاده می‌کنند. شماره شبای بانکی در کاربردهای مختلفی نظیر تسویه حساب، انتقال وجه، پرداخت‌های اینترنتی و پرداخت مستقیم درون کشور و خارج از ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بانک مرکزی ایران، شماره شبا به چندین نوع تقسیم می‌شود که هر کدام برای کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند. انواع شماره شبا شامل شماره شبا بانک های ایران، شماره شبا برای بانک‌های خارجی که در ایران فعالیت دارند و شماره شبا برای کاربردهای دولتی و بودجه‌داری می‌باشد.

در کل، شماره شبا یک ابزار مهم و ضروری برای انجام تراکنش‌های بین المللی بوده و با استفاده از آن، امکان انجام تراکنش‌های سریع، امن و خطای کمتر فراهم می‌شود.شماره حساب بانکی در بانک های ایرانی

شماره حساب بانکی یکی از اطلاعات مهم برای هر فرد یا شرکت است که قصد دارد از خدمات بانکی استفاده کند. شماره حساب بانکی به صورت یک سری از اعداد است که به هر حساب بانکی تخصیص داده می‌شود و به عنوان شناسه بانکی این حساب استفاده می‌شود.

در بانک های ایرانی، شماره حساب بانکی شامل ۱۴ رقم است و شامل کد شعبه، کد بانک، شماره حساب، کد شبا، نام دارنده حساب، کد ملی و نوع حساب (جاری یا پس‌انداز) می‌باشد. با داشتن شماره حساب بانکی، امکان انجام تراکنش های بانکی مانند واریز و برداشت پول و پرداخت قبوض برق، آب و گاز و... فراهم می‌شود.

برای دسترسی به شماره حساب بانکی، باید به شعبه بانکی مراجعه کرد و با ارائه مدارک شناسایی و تعیین نوع حساب، یک شماره حساب برای خود تهیه کرد. همچنین می‌توانید این کار را از طریق شبکه‌های بانکی اینترنتی یا برنامه‌های موبایلی بانکی انجام دهید.

در نهایت، داشتن شماره حساب بانکی در بانک های ایرانی یکی از نیازمندی های الزامی برای استفاده از خدمات بانکی محسوب می‌شود. بدون این شماره حساب، انجام تراکنش های بانکی امکان پذیر نیست. با این حال، برای حفظ امنیت شماره حساب بانکی خود، بهتر است آن را در اختیار دیگران قرار ندهید.روش تشخیص شماره شبا و شماره حساب بانکی

روش تشخیص شماره شبا و شماره حساب بانکی بسیار مهم در فرآیند انتقال وجه به حساب های دیگر است. در این روش، به دو مفهوم شماره حساب و شماره شبا پرداخته می‌شود که با درک دقیق این دو مفهوم، خطای تبادل وجه به حساب های ناصحیح کاهش می یابد.

شماره حساب، عددی است که تعیین کننده حساب بانکی متعلق به یک شخص حقیقی یا حقوقی است و دقیقاً مشابه به ترتیب محلی - بین‌المللی برابر با IBAN و BIC می‌باشد. در حقیقت شماره حساب، شامل کد کشور، کد بانک و شماره حساب خود بانک است.

شماره شبا نیز به معنای “Standard Europe Account Number” به معنای شماره حسابی است که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کار می‌رود و حاوی اطلاعاتی مانند کشور، شماره شعبه، شماره حساب و رقم کنترلی می‌باشد. این شماره به درسه مثال به شکل IR تعداد 26 عدد وارد می شود.

برای تشخیص صحیح و دقیق شماره حساب و شماره شبا بهتر است که به دقت چک کردن این اعداد در هنگام تایید درخواست انتقال وجه و یا پرداخت صورت تایید شود. همچنین تیم های مالی و مدیران بانک باید دارای آموزش استانداردهای انتقال وجه به حساب های دیگر باشند. در نتیجه، شناخت و مفهوم دقیق شماره حساب و شماره شبا، در ارتباط با بانکداری بسیار حیاتی است.منبع
آخرین مطالب